Her mevsim balkonunuzda vakit geçirmeyi ve ilkbahar havasını yaşamak istiyorsanız o zaman kış bahçesi hazırlığı yapmanız gereklidir. Evinize yeni yaşam alanı olarak ekleyeceğiniz ahşap kış bahçesinde vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır.

Ahşap kış bahçesi dekorasyonu için konforunuzu sağlayacak rahatlıkta ahşap ya da bambu oturma grubu ya da ahşap işlemeli iki berjer ve ortasına sehpa düşünülebilir. Ayrıca büyük kış bahçesi yapabilme şansınız var ise misafir ağırlayabileceğiniz ya da çay içerken bir şeyler yiyebileceğiniz ahşap kütük ya da cam bir masa ortama yakışacaktır. Hasır görünümlü bir salıncak da ortamın havasını değiştirecek aynı zamanda hoş vakit geçirmenizi ve dinlenmeniz sağlayacaktır.

Ahşap kış bahçesi camları ahşap çerçeve ve tavanı da ahşap kaplama olarak dizayn edilmektedir. Çok şık görülen ahşap kış bahçesi dekorasyonunda ahşap yer kaplamaları tercihi de güzel olacaktır. Yere uygun bir kilim desenli halı ve otantik işlemeli masa örtüsü ortamın tarzını oldukça değiştirecektir. Ayrıca ahşap kütüklü avizeler de kış bahçenize çok uyumlu olacaktır. Şöminenin en yakıştığı kış bahçesi tarzı olan ahşap kış bahçesi soğuk kış günlerinde sıcacık oturacağınız bir yaşam alanı olarak çok kullanışlı olmaktadır.

                Ahşap kış bahçelerinde şömine başında kışın tadını çıkarabilir, kendinizi dışarıda bahçede hissedebilirsiniz. Şehrin merkezinde oturuyor olsanız bile kalabalık içerisinde sakinliği yaşamak için kış bahçesi çok güzel bir alandır. Kış bahçenize hava katarak size her mevsim doğa ile iç içe olduğunuz hissini yansıtacak çiçekler unutulmamalıdır. Bahçenizde yetiştireceğiniz rengarenk çiçekler ve yeşil bitkiler hem ortama güzellik katacak hem de size mutluluk verecektir.

Ahşap kış bahçesinde gün ışığından faydalanabilmek için ön cephede yerden itibaren pencere yapılması tercih edilmektedir. Hem daha aydınlık olması hem de bitkilerin gün ışığından faydalanması için boydan boya cam iyi bir tercih olacaktır.

Ahşap kış bahçesi yapımında dikkat edilmesi gereken bir husus da dış ortama uyumlu doğal ahşap malzeme kullanılmasıdır. Genellikle emprenye edilmiş ya da fırınlanmış ahşap malzeme kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca ısı yalıtımlı, su geçirmeyen, alev yürütmez özellikte kullanışlı ahşap bir çatı yapılmasına dikkat edilmesi gereklidir. Kış bahçeniz evinizin bir bölümü olacak şekilde  dış kısma yapıldıysa zemin mukamevetinin dayanıklı olması da güvenlik açısından son derece dikkat edilecek bir konudur.