Dört mevsim bahçe ve balkon keyfi yaşayabileceğiniz kış bahçesi türlerinden biri de şeffaf kış bahçesi olmaktadır. İster evinizin dış kısmında bulunan balkonunuza isterseniz de bahçenize yapabileceğiniz şeffaf kış bahçesi oldukça kullanışlı olmaktadır.

Kış günlerini evde geçirerek sıkılmak yerine bahçe keyfi yaşamak için kullanabileceğiniz şeffaf kış bahçesinde keyifli vakit geçirebilir, misafirlerinizi ağırlayabilir hatta doğum günü gibi kutlamalar bile yapabilirisiniz. Daha büyük organizasyonlar için de yapılabilen büyük şeffaf kış bahçeleri dizayn edilmekte olup kış ortasında bile dış mekanda kutlama yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzde restorantlarda bile kış mevsiminde dış mekan kapatma olarak kullanılan şeffaf kış bahçesi için genellikle cırt cırtlı ya da fermuarlı sistemler tercih edilir. Bu şekilde kolayca kurulup kaldırılabilen şeffaf brandalar oldukça pratik ve ekonomik olmaktadır.

Şeffaf kış bahçenizin içerisini zevkinize göre döşeyebilir, yaz geldiğinde brandayı çıkararak açık balkon keyfine devam edebilirisiniz. Bu yönden avantajı olan şeffaf kış bahçesinde kışın rahat bir şekilde oturabilmek için ısıtma sistemi sağlamak gereklidir. Kış bahçenizi ısıtabilmek için alanın büyüklüğüne göre tercih edeceğiniz klima ve ısıtıcı kullanmanız yeterli olacaktır. Bahçenizde vakit geçirdiğiniz süre içerisinde bu şekilde kolaylıkla ısınarak rahat bir şekilde oturabileceksiniz.

Hiçbir şekilde rüzgar ve yağmurdan etkilenmeyen, dayanıklı, kolaylıkla yıpranıp yırtılmayan brandalar ile evinizde bahçe katında ya da terasta çok hoş ortamlar oluşturabilirsiniz. Şeffaf kış bahçesinde kar ve yağmur yağarken sıcacık oturmak ve üzerinize aldığınız bir battaniye altında sıcak çikolata yudumlamak oldukça keyif verici olacaktır. Kışın keyfini çıkarabilmek için bahçenize konforunuzu sağlayacak masa ve sandalye ya da koltuk takımı gerekli olacaktır. Minik dekoratif malzemeler ile süsleyebileceğiniz kış bahçenizde, sarkaç şeklinde sallanan renkli çiçekler ve çeşitli yeşil bitkiler yetiştirmeniz de ayrıca kır havasını estirecektir.  

Şeffaf kış bahçesi oluşturmak için seçeceğiniz branda türü ve kalitesi oldukça önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar, brandanın su geçirmez, yanmaz ve alev yürütmez özelliklerde olmasıdır. Bunun için anlaştığınız firmanın sertifikaları ve belgeleri olan bir branda kumaşı kullanması mühimdir. Bu hususta emin olduktan sonra içerisinde güvenle vakit geçirebileceğiniz ve ısınabileceğiniz şeffaf kış bahçesi pratikliği ve uygun fiyatları ile tercih edilebilir.