Yaşadığımız yerlerin özelliklerini gösteren, kimliğini belirleyen ve yeni bir tarz katan en önemli öğelerden biri de laminant parkedir. Parke ev dekorasyonuna karakteristik bir hava katar ve kullanımı da oldukça kolaydır. Kullanım kolaylığı sebebi ile ev ve ofislerde genellikle tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Ancak tabii ki laminant parke seçerken de dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Ev ve ofisler için seçilecek laminant parkelerin önemli kriterleri dikkate alınarak seçilmesi durumunda memnuniyet doğrudan etkilenir.

 

 Parke seçimi yaparken rengi, dokusu, genişliği gibi kriterler öncelikle dikkat edilenler arasında yer almaktadır. Diğer döşeme türleri ile karşılaştırıldığı zaman daha çok tercih edilen ürün ise laminant parke olmaktadır. Laminant Parke 8 mm kalınlıktaki MDF, HDF ya da yonga levhaların, yüksek derecede ısı sayesinde yapıştırılması ile büyük tabakalar haline getirilmesi işlemidir. Daha sonra da istenilen boyutlarda ölçümleri yapılarak kesilmektedir.

 

 Laminant parkelerin yüzeylerinde çizik, nemden dolayı şişme, su ve darbelere karşı oluşan durumlar gibi olumsuz etkiler daha az etkili olmaktadır. Yani laminant parkeler pek çok olumsuz durum karşısında oldukça dayanaklı ürünlerdir. Sistre, zımparalama veya cilalama işlemlerinin yapılmasına da gerek olmadan laminant parkeler çok uzun yıllar boyunca kişilere özgürce kullanım sunmaktadır.

 

 Parke seçimi yaparken ilk aşamada karar verilmedi gereken durum renktir. Renk seçimi oldukça önemlidir ve evin, eşyaların durumuna göre parke seçimi yapılması bütünlüğün sağlanması açısından önemlidir. Koyu renklerde olan laminant parkeler gösterişli bir görüntü oluşturmak isteyenler için doğru bir tercih olacaktır. Koyu renkli parkeler sayesinde mekanlar lüks bir tarza bürünür. Ancak tabii ki dezavantajı da vardır. Dezavantajı ise yaşam alanlarınızın daha küçük görünmesine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte oluşan tozları ve lekeleri açık renk parkelere göre daha fazla belli etmektedir.

 

 Koyu renk laminant parke tercihi kullanım alanı fazla olmayan dar alanlar için uygun bir seçim olacaktır. Açık renkli laminant parkeler ise daha kullanışlıdır ve mekanlarda genellikle tercih edilen açık renkli olanlardır. Açık renkli laminant parkeler mekânlarınıza adeta sihirli bir dokunuş yapar ve olduğundan daha büyük ve aydınlık görünmesini sağlar. Bununla birlikte tozu ve lekeyi saklar daha uzun süre boyunca temiz bir şekilde kullanım imkanı sunar. Laminant parkenizin rengini de belirledikten sonra sınıfını belirleme işlemine geçebilirsiniz.

 

 Ofis gibi mekanlarda daha çok kalın evlerde ise daha ince yapıda olan laminant parkeler seçilmelidir. Kullanım durumu ve sıklığı laminant markanın ömrünü etkiler. Bunun için de öncelikle laminant parkenin nerede ve ne sıklıkla kullanılacağını belirlemek gerekir. Evler ya da kalabalık olmayan ofisler için 21-23. sınıf ve üzeri parkeler tercih edilebilir. Kalabalık ve yoğun kullanım alanlarında uygulanacak laminant parkeler için ise 31. Sınıf ve üzeri laminant parkelerin seçilmesi daha doğru olacaktır. Laminant Parke satın alırken kullanım garantisi de önemlidir ve kullanım garantisi veren, sağlık ve kalite belgelerine sahip olan üretin seçiminin yapılması gerekir. Ürünlerinin kalitesinin arkasında duran ve güvenilir bir markayı tercih etmeniz uzun süre memnuniyetle kullanımınız için oldukça önemlidir.