Günümüzde kış bahçesi kültürü oldukça yaygınlaşmış olup villa tipi evlerde de kullanımına çok fazla rastlanmaktadır. Villa kış bahçesi, villanın bahçe katında geniş bir alana yapılarak kış günlerinde bahçe keyfinin yaşanmasını amaçlanmaktadır.

Her mevsim rahatlıkla kullanılabilecek villa kış bahçesinde gün ışığında en fazla şekilde yararlanabilmek için tüm cephelerinde pencere olması ve ayrıca çatısının da cam tavan olması tercih edilmektedir. Kış mevsiminde havanın daha çabuk kararması nedeni ile gün ışığından tasarruf edilmiş olunur. Ayrıca bitkilerinde daha fazla güneş alması sağlıklı büyümesini sağlar.  Bu şekilde hem daha aydınlık bir ortam sağlanmış olur hem de bahçe ile daha iç içe doğal bir mekan elde edilir.

Villa kış bahçenizi tasarlarken PVC, ahşap ya da alüminyum malzeme seçimi yapılabilir. Her bir malzeme kullanım avantajı olan dayanıklılığı yüksek malzemeler olmaktadır. Burada önemli olan malzemenin su geçirmediğine ve dayanıklılığına karşı gerekli belgelerinin olmasıdır. Villa bahçenizde kışın ortasında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için en başta bu konulara dikkat edilmesi önemlidir.

Villa kış bahçenizin nasıl ısınabileceği de yapım aşamasında düşünülmelidir. Bahçenizde şömine var ise soğuk günlerde yakarak kış bahçenizi ısıtabilirsiniz. Ayrıca kışın şömine başında keyif yapmak çok ayrı bir zevktir. Şömine dışında doğal bir ortam yansıtabilmek için odun sobası tercihi de yapılabilir. Tabi şömine ya da soba yakmak bana göre değil derseniz o zaman seçenekler ısıtıcı ya da klima sistemdir. Bahçenin büyüklüğüne uygun bir ısıtıcı ısınmanız için yeterli olacaktır.

 Villa kış bahçenizin iç kısmını dekore ederken baharı anımsatacak cıvıl cıvıl renkler kullanabilirsiniz. Rengarenk kırlentler ve kendini gösteren bir halı ile ortamın havası değişecektir. Ayrıca bambu ya da hasır oturma takımı ile büyük bir masa hem gösterişli bir görünüm verecek hem de aile toplantıları için uygun olacaktır. Bunların yanı sıra bahçenizdeki en önemli ayrıntılar renkli çiçekler ve yeşil bitkiler olacaktır. Doğal ortam sağlamak için en ihtiyaç duyulan bitkileri bahçede gün ışığının en çok aldığı yere koyarak güzel bir görünüm elde edilebilir.