İnsanlar ne kadar şehir hayatında yaşamayı sevse ve alışsa da doğallığı sürekli aramaktadır. Bunun için de özellikle ahşap kamelya pek çok kişinin tercihi olmaya devam etmektedir. Ahşap mobilyadan mutfak gereçlerine kadar pek çok alanda kullanılan bir üründür. Günümüzde bir villada bile merdiven tercihi yapılırken ahşap ürünlerin kullanılması tercih edilmektedir.

 

 Ahşap evlerde kullanılabildiği gibi dış mekanlarda da kullanıma açık bir üründür ve ortama sıcak bir hava katar. Destinasyon çalışmalarında ahşabın kullanımı ciddi boyuttadır. Bahçelerimizde yer alan kamelya ahşabın kullanıldığı ve en çok tercih edilen ürün olduğu alanlardan biridir. Eviniz için, binanız icin ya da kendinize ait özel mülkünüz villanız köşkünüz için kamelya seçimi yapmak istiyorsanız ilk olarak özelliklerine, kullanım alanına ve kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 Kamelya özellikleri bakımından doğal şartlara yani yağmur, kar gibi doğa olaylarına ayak uydurmalıdır ve etkilenmemelidir. Seçtiğiniz kamelya için kullanılacak aracın türü de üründen alacağınız verimi önemli oranda etkiler. Satın alacağınız kamelya doğal koşullara karşı dayanıklı olmalıdır. Doğal koşullara karşı ne kadar dayanıklı olursa kullanım süresi de o kadar artar.

 

 Kamelya seçimi yaparken dikkat etmeniz kriterlerden biri de kamelyanın kurulacağı alanın belirlenmesidir. Modern ya da geleneksel nasıl bir kamelya veya çardak aldığınız önemli değil önemli olan doğru kullanım alanını seçmek olacaktır. Ancak doğru kullanım alanını seçerek beklediğiniz performansı almanız mümkündür.

 

 Bir kamelyanın yerleştirileceği alan kesinlikle dar olmamalıdır. Ortalama olarak bu alan 40-45 metre genişlikte olmalıdır. Kamelya kurulumu yapılmadan önce zemin düz olmalıdır. Zeminin düzlüğü kamelyanın kullanım süresini ve konforunu da etkiler. Ahşap doğada uzun süre kalmayabilir. Bunun için de kamelya satın alacağınız üretici firmanın ahşap üzerinde kullandığı boya oldukça önemlidir. Belirli aralıklar ile boyayı yenileyerek ahşabın ömrünü uzatabilirsiniz.

 

 Kamleyanın malzemesinin fırınlanmış keresteden yapılması daha iyidir böylece kullanım süresi uzar. Ahşapların genel olarak bakım ihtiyacı vardır. Bakım için kullanılan bu yöntemleri kamelya satın aldığınız yerden öğrenebilirsiniz. Bakımlarının periyodik olarak ve düzenli bir şekilde yapılması sayesinde kamelyanın ömrü uzamış olacaktır. Bakımlar ihmal edilirse de kamelya daha az kullanım ömrüne sahip olur.

 

 Kamelya kurulumu yapılmadan önce elektrik tesisatının da çekilmiş olması gerekir ve aydınlatmasının yapılması da önemlidir. Eğer gece kullanım için de tercih edilecekse aydınlatmanın kesinlikle olması gerekmektedir. Kamelyanın içindeki aydınlatmanın da içerisinde oturan kişileri rahatsız etmemesi önemlidir. Bunun için de florasan yerine LED lamba döşemesi daha da iyi bir tercih olabilir