Teraslar evin farklı katlarında yer alabilmektedir. Birinci katta, ara katlarda ya da en üst katlarda veya evin çatı katında yer alan teraslar olabilmektedir. Hatta öyle ki bazı özel yapılarda her katın kendi içerisinde kendine özel terası bile olabiliyor. Terasın kaçıncı katta olduğunun bir önemi olmaksızın teras yalıtım işleminin tüm teraslar için yapılması ihtiyacı vardır. Teraslarda zeminlerde genellikle kullanılan ürün fayans olmaktadır. Ancak bu kullanılan fayansların da derz aralıkları bir süre sonra aşınmaya başlıyor ve su geçirme özelliği kazanıyor. Su geçiren fayanslar dolayısı ile de teras yalıtımı yani izolasyonun yapılması şart oluyor.

 

 Peki teras yalıtımı ya da izolasyonu nasıl yapılır? Teras yalıtımı için takip edilmesi gereken bazı aşamalar vardır. Öncelikle terastaki yüzeyde

 yüzey etüdü gerçekleştirilir. Daha sonra teras için zemin kaplama analizi yapılır ve duruma göre kaplamanın yenilenmesi işlemi gerçekleştirilir. Yüzey kaplamasına karar verildikten sonra duruma göre kaplamanın yenilenmesi için işleme başlanır. Teraslar için genellikle seramik ya da mermer izolasyonu tercih edilmektedir. Eğer teraslar fayans ile kaplı ise bu durumda da fayans üzeri izolasyon işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

 Teras Yalıtım işlemi kesinlikle iyi bir ekiple ve doğru bir planlama ile yapılmalıdır. Böylece ev sahiplerinin mağdur olması engellenir ve kısa bir süre içerisinde işlem tamamlanmış olur. İşlem tamamlandıktan sonra teras yalıtımı sayesinde zemin daha dayanıklı, konforlu ve verimli bir şekilde kullanılabilir hale getirilir. Özellikle teras bahçede yer alıyorsa ve sık sık su ile temas ediyorsa bu durumda izolasyon yapılması oldukça verimli sonuç verecektir.

 

 Teras izolasyonun avantajları fazladır. Özellikle sürekli su ile temas eden teraslarda uzun vadede bakteri oluşumu teras yalıtımı sayesinde engellenmiş olur. Bakteri oluşumu evde yaşayan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bir diğer yandan da sıcağa ve soğuğa karşı savunmasız kalan teras zemininin deforme olmasına sebep olabilir. Teras yalıtımı sayesinde tüm bu olumsuz durumların üstesinden gelmek mümkündür.

 

 Teras yalıtımı sayesinde terasın gün ışığına, yağmura, kara ve doğal hava olaylarına karşı korunması sağlanmaktadır. Bununla birlikte su sızıntılarının önüne geçilir ve terastan aşağı su akması engellenmiş olur. Teras yalıtımı sayesinde su sızıntısına bağlı olarak bakteri ve küf oluşumu da engellenmiş olacaktır. Ayrıca zeminin rengi de ilk günkü gibi korunmuş olur. Teras yalıtımı terasın yapısını korur ve yapı ömrünü uzatır. Teras yalıtımının yapılması sonucu kullanım uzun ömürlü ve ekonomik olacaktır.