Barbekü mangalın ızgara özelliğinden farklı olan bir özelliği ile büyük etleri dahi pişirebileceğiniz bir üründür. Ayrıca kapağının olması sebebi ile dr fırın modunda da kullanabilme özelliğine sahiptir. Sabit kullanılan barbeküler arasından kendinize en uygun olanı seçmeniz için öncelikle boyutunun kullanacağınız alana uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 Kömürlü barbekü diğer barbekü türleri ile karşılaştırıldığı zaman biraz zahmetli bir üründür. Zahmetli bir şekilde hazırlanıp geç ısınsa da ısısı gazlı ve elektrikli barbeküler ile karşılaştırıldığında daha yüksek olmaktadır. Seçeceğiniz barbekünün istediğiniz ideal lezzeti sunması için ve pratik kullanım sağlaması için dikkat etmeniz gereken kriterler vardır.

 

 Öncelikle barbekü açık alanda kullanılacağı için paslanmaz materyallerden yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte sıcaklık kontrolünü yapabilmeniz için de kapağında termometresi bulunmalıdır. Hem alt kısmında hem de kapağında iyi ve doğru bir havalandırma sistemine sahip olmalıdır. Kapağını açtığınız zaman güvenli bir şekilde tutabileceğiniz bir kapak tutucuya sahip olması gerekir. Bir de rahat bir şekilde hareket ettirebilmeniz için tekerlikli olmasını tercih edebilirsiniz. Ancak tekerlekli bir barbekü seçecekseniz sabitleniyor olmasına da dikkat etmeniz de fayda var.

 

 Gazlı barbekü de eğer çok sık mangal yapma alışkanlığına sahipseniz pratik olması adına seçebileceğiniz bir üründür. Kolay temizlenir ve duman çıkarmaz. Özellikle Amerikada popülerliğini her geçen gün artıran gazlı barbekülerin Türkiye'de henüz yeni yeni popüler olmaya başladığını söyleyebiliriz. Gazlı barbeküler hızlı bir şekilde ısınır. Isı ayarı yaparken istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca en güzel özelliklerinden biri olan aynı anda ancak farklı ısılarda pişmesi gereken etlerin bir arada pişebiliyor olmasıdır.

 

 Gazlı barbekü satın alırken sıcaklık kontrolü için kapağında termometresi olup olmadığına bakmanız önemlidir. Ayarlanabilir brülör olmasına ve brülörleri akan ızgara suların ya da yağların alev almasını engelleyecek paslanmaz çelik raya sahip olmasına mutlaka dikkat etmek gerekir. Farklı yerlerde kullanabilmeniz ve rahat hareket ettirebilmeniz için de tekerlikli olanları seçebilirsiniz.

 

 Elektrikli barbekü de eğer dar bir alanınız varsa ve yine dar bir zamanınız varsa bu tue barbeküler sizin tercihiniz olmalıdır. Kapalı mekanlarda da kullanılabilen bir üründür. Tam olarak mangal lezzetini vermez ancak hızlı, güvenli ve kokusuzdur. Elektrikli barbekü alırken Watt'ının yüksek olmasına, eşit bir şekilde ısı dağılımı yapan pişirme ızgarası olmasına, ısı ayarını yapabilmek için kademeli sıcaklık kontrolünün olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte ızgara yağlarının da temizlenmesinin kolaylığı da oldukça önemlidir. Elektrik kablosunun uzun olması da ek bir avantajdır.