Soğuk kış günlerinde zevkimize göre döşediğimiz sıcacık kış bahçemizde vakit geçirmek çok mutluluk vericidir. Hazırladığınız salep ya da sıcak çikolata ile balkon kış bahçesi keyfinin yerini hiçbir şey tutamaz. Günlük hayatın stresinden, kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler günümüzde balkon kış bahçesi fikrini son derece benimsemektedir. 

Balkonda bir kış bahçesi oluşturma fikri ile evinize yeni bir alan daha eklemiş olacaksınız. Sıkıldığınızda mevsim ne olursa olsun balkonda vakit geçirmek, kışın karın yağışını izlemek, yaz günlerinde ise katlanabilir pencerelerinizi açarak serinlemek oldukça güzel bir fikirdir. Kış bahçesinde konforunuzu sağlamak için masa ve sandalyeler, bambu koltuk takımı ve sehpa, yere kilim ya da sıcak renklerde bir halı tercih edebilirsiniz. Eğer balkonunuz küçük ise portatif ürünler seçmek hem işinizi daha kolaylaştıracaktır hem de yerden tasarruf sağlayacaktır. Örneğin katlanabilir bir masayı kullanmadığınız zaman katlayarak başka eşyaya yer açabileceksiniz.

Balkon kış bahçenizin yapım aşamasında tercih edeceğiniz malzemelerin kalitesi oldukça önemlidir. Camlardan ve çatıdan su sızmaması, ısı kaçağı olmaması için ısı yalıtımlı ve su geçirmez özellikte malzeme seçimi gerekmektedir. Balkon kış bahçesi pencere ve çatı sisteminin açılır ve kapanır şekilde olması balkonunuzu kışın kapalı yazın ise açık olarak kullanmanızı sağlayacaktır.

Balkon kış bahçenizin yan cephelerini cam ya da polikarbon olarak düşünmeniz içeriye bol güneş ışığı girmesi için oldukça önemlidir. Bu hem gün ışığından tasarruf etmek hem de yetiştirdiğiniz bitkilerin gün ışığından yararlanması açısından düşünülmelidir.

Kış bahçesi olarak tasarlayacağınız balkonun yer döşemelerini ahşap renginde düşünebilirsiniz. Ahşap rengi her türlü masa, sandalye ve koltuk ile uyumlu duracaktır. Kış bahçenize keyifle oturup çayınızı yudumlayacağınız sallanan sandalye de çok yakışacaktır. Eğer yeriniz olursa bu fikri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Hatta kış günlerinde şömine önünde sallanan sandalyede oturmak içinizi ısıtacak bir fikirlerden biridir.

Çiçeksiz bir kış bahçesi asla düşünülemez. Balkon kış bahçenizde istediğiniz türlerde çiçekler yetiştirebilir ve etrafı yeşil bitkilerle süsleyebilirsiniz. Böylece kendinizi daha çok bahçe ortamında hissederek keyif alabilirsiniz. Ayrıca masanın ya da sehpanın üzerine koyacağınız küçük dekoratif süs eşyaları da ortama hoş bir hava katacaktır.