Her mevsim dışarıda oturulabilecek kış bahçeleri artık cafe ve restoran gibi dış mekanlarda da sıkça kullanılmaktadır. Cafe kış bahçesi, soğuk günlerde kahvesini ya da çayını dışarıda içmek isteyenler için yapılmış bir mekandır. Kar yağarken ya da yağmurda ıslanmadan dostlarınızla çayınızı yudumlamak zevkine varabilmeniz için cafe sahipleri tarafından düşünülmüş olan kış bahçesi oldukça tercih edilen mekanlar arasındadır.

Pek çok farklı cafe kış bahçesi modeli bulunmaktadır. Daha çok gençlerin ya da öğrencilerin gittiği kış bahçelerinde salaş bir görüntü veren şeffaf branda kullanılabilmektedir. Branda hem kolay kurulumu hem de pratikliği açısından tercih edilmektedir. Daha lüks mekanlarda ise cam, ferforje ya da pergole sistemleri kullanılan kış bahçeleri kaşımıza çıkabilmektedir.

Kullanılan ortama göre değişen malzemelerin her biri rüzgara karşı dayanıklılığı, su geçirmez özelliği ve ısı yalıtımı ile dış mekanda rahatlıkla oturmak için elverişli olmaktadır. Yapım aşamasında her bir malzemenin bu sertifikalara sahip olduğu güvenlik açısından kontrol edilmelidir. Su sızdırmazlık çatı profillerinin oksitlenerek ömrünü yitirmemesi için son derece mühim bir özelliktir. Ayrıca konforlu bir cafe kış bahçesi mekanı için ısı yalıtımı ve su geçirmeme en başta aranan özelliklerdir. Bunun yanı sıra böyle kalabalık mekanlar için ses yalıtımı özelliğinin de olması gerekmektedir.

Cafe kış bahçesi, cafenin iç kısmındaki ısıtma sistemine dahil edilemiyor ise dış mekan ısıtıcıları ya da klima ile ısıtılmalıdır. Bu nedenle cafenin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarda ısıtıcı konması verimli bir ısınma ve gelenlerin rahatça vakit geçirebilmesi için önemli olmaktadır.

Cafe kış bahçelerinde genellikle açılır kapanır sistemli tente ya da pergola çatı modelleri tercih edilmektedir. Yaz günleri kış bahçesinin üstünü açarak kullanabilme açısından elverişli olan bu çatı modelleri daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Cafe kış bahçeleri genel olarak masa ve sandalyeler, hasır koltuklar ya da yerde çimenlerin üzerinde armutlar ile dekore edilmektedir. Zemin ahşap döşenebildiği gibi daha salaş mekanlarda çimlendirilerek de kullanılabilmektedir. Aslında bu daha doğal bir ortam ve dışarıda olma hissini kişiye vermektedir. Cafe kış bahçesi farklı türden bitkilerin bulunduğu çiçek tahtları, tropikal bitkiler ile süslenebilir. Köşelere konacak büyük yeşil bitkiler ortama gerçekten bir bahçe havası vermek için idealdir. Ayrıca masaların üzerine küçük dekoratif süsler ya da mum gibi detaylar ile cafe kış bahçesi daha sıcak bir mekan haline getirilebilir.