Her mevsim zevkle oturabileceğiniz cam kış bahçesi evinizin bahçesinde ya da balkon ve teraında size yeni bir yaşam alanı sağlamaktadır. Tüm cepheleri ve tavanı cam olan kış bahçesinin pencerelerinin ve çatısının isteğe göre açılıp kapanabilmesi de oldukça avantajlı bir özelliktir. 

Kar ya da yağmurun yağışının izlenmesi çok keyifli olan cam kış bahçesi olarak döşeyeceğiniz mekanı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz, hobilerinizle ve bitkilerinizle uğraşabileceğiniz kış bahçesinde konforunuzu sağlayacak rahat bir koltuk takımı, masa ve sandalyeler, renkli güzel bir halı ile mekanı döşeyebilirsiniz. Ayrıca ufak tefek süs eşyaları ile kış bahçenizi daha hoş görünümlü hale getirebilirsiniz. Tüm bunların yanında kış bahçesi dekoru için olmazsa olmazlardan biri çiçeklerdir. Çiçek cam kış bahçenize bahar havası yansıtacak bir ayrıntıdır. Güzel bir çiçek tahtının üzerine yerleştireceğiniz rengarenk saksılar bahçenize farklı bir hava katacaktır. 

Cam kış bahçesi her mevsim oturulması son derece keyifli bir mekandır. Kış günleri cam kış bahçesinde üşümeden vakit geçirmek için mutlaka bir ısınma sistemi düşünülmelidir. Aslında kış bahçelerine en yakışan ısınma şekli kesinlikle şöminedir. Ateşin başında sallanan koltuğunuzda otururken çayınızı yudumlamak çok ayrı bir keyiftir. Evde sıkıldığınızda vakit geçirebileceğiniz cam kış bahçesi genelde teras ya da evin bahçe katında yapılmaktadır. Terasın her cephesini ve tavanını camla kapattığınızda manzaralı hoş bir kış bahçesi oluşmaktadır.

Kış bahçesinin camları sürmeli ya da katlanabilir şekilde olabilir. Ayrıca istenilen yan cephe sabit olarak da yapılabilmektedir. Tüm cephe camlarının ısı izolasyonlu olması her mevsim kullanılabilirliğini arttırmakta ve içerinin ısısının korunmasını sağlamaktadır. Bu özellik kış günlerinde konforlu şekilde kış bahçenizde oturabilmeniz için mutlaka düşünülmelidir.

 Tüm cepheleri cam olan kış bahçesi genellikle cam çatılı olarak tercih edilir. Yağmur damlaları üzerinize yağarken kış bahçesinde oturmak çok keyifli olacaktır. Cam çatı modelleri tek eğim, beşik çatı ve viktorial çatı olmak üzere farklı tiplerde yapılabilmektedir. Cam çatılı kış bahçesinde genellikle bina dış cephelerinde de kullanılan reflekte temperli lamine ısıcam tercih edilmektedir. Reflekte temperli camın kimyasal ve mekanik açıdan dayanımı yüksek olup mavi, bronz, füme, gümüş gibi farklı renk tonları bulunmaktadır. Ayrıca reflekte temperli camın kaplaması son derece dayanıklı olup cam tavanın üzerine herhangi bir şey düşüğünde sadece çatladığı için tehlike oluşturmamaktadır