Şark Köşesi denilince geçmiş Zamanlarda kullanılan uzun uzun minderler akıllara gelir. Belki günümüzde hala pek çok kişinin köyünde evinde ya da günlük yaşadığı evinde kullandığını bu minderler geçmişin izlerini taşımaktadır. Şark Köşesi sedir, şark odası, modern şark köşesi minderi kelimeleri çağrıştırır. Kültürümüzün bu güzel kavramı yüz yıllardır bizimle birlikte süregelmiştir. Köy odalarında, evlerde, teraslarda hatta kimi zaman kış bahçelerinin dekorasyonunda bile kullanılan bir tarzdır.

 

 Şark kültürü Günümüzde modern kültür ile birleşince pek çok kişi tarafından evinin bir bölümünde kullanılan bir tarz haline gelmiştir. Insanlar evlerindeki bir odayı şark odası yaparak bu kültürü yaşamaya devam etmektedir. Şark odası dekorasyonu yapılırken temel düşünce insanların birbirini rahat bir şekilde görebileceği, konuşabileceği ve aynı zamanda rahatça oturabileceği alanlar oluşturmaktır. Bunun için de odanın boyutlarının orta büyüklükte olması yeterli olacaktır.

 

 Eğer odanız çok büyükse bir köşesini şark köşesi yapabilirsiniz. Bu oranın dekorasyonu için kullanılacak temel malzeme ise sedir ya da desenli minderler olacaktır. Çok fazla bir bütçe ayırmak istemiyorsanız bu durumda minder kullanımı tercihiniz olabilir. Modern çizgiler ile birleştirilmiş sedirler de odanıza modern bir görüntü katacaktır. Böylece modern şark köşesi oluşturabileceksiniz.

 

 Şark odası mobilyaları seçilirken genellikle desen seçiminde klasikleşmiş desenler kullanılmaktadır. Eskiyi andıran desenler sayesinde şark odası aynı zamanda ferah bir ortama kavuşacaktır. Sedirlerin duvarlara yaşlanmış bir şekilde konumlandırılması mekanın tamamen kullanılmasını sağlar. Şark odası için yapılacak sedir ya da minder seçiminden sonra sıra halı seçimine gelmektedir.

 

 Şark Köşesi yapılırken halı seçiminde sedirlerde kullanılan motifler dikkate alınmalıdır. Sedirlerde yer alan desenlere yakın renklerde halılar tercih etmek uyumun yakalanması açısından doğru bir seçim olacaktır. Şark Köşesinin tamamlayıcı unsurlarından olan diğer malzemeler arasında ise perde, ışıklandırma, ibrik, kilim, güğüm, çömlek, orak bulunmaktadır. Eski zamanlarda ait istediğiniz her ürün ve malzeme dekoratif aksesuar olarak kullanılabilmektedir.

 

 Eskiye ait olan bu ürünlerin mekanın düzenlenmesinde uygun noktalarda bulunması önemlidir. İnsanların ya da sizin bu odaya girdiğiniz zaman geçmişi hatırlayacağınız ve vakit geçirmekten keyif alacağınız bir oda olması gerekir. Şark Köşesi için önemli ayrıntılardan biri de yastık seçimidir.

 

 Şark Köşesi için seçilecek yastıklar sedirleri ya da minderleri tamamlar. Bunun için de sedirlerin ya da minderlerin desenlerine uygun geçmişi andıran desenlerin seçilmesi büyük önem arz eder. Yani yastık desenleri sedir ya da minder desenleri ile aynı renkte olmalıdır ve böylece odanın genelinde bir bütünlük sağlanmalıdır.

 

 Şark mobilyaları günümüzde kullanıyor olduğumuz mobilyalar ile karşılaştırıldığı zaman yere daha yakın bir mesafede olduğunu görürüz. Burada minderlerin ya da sedirlerin yere yakın olmasındaki amaç ve gösterge tevazu ve samimiyettir. Modern tarzlar ile geleneksel tarzları birleştiren bazı modellerin bulunduğu firmalar da vardır. Bu tür firmalar genelde sedirlerin yüksek olması için tasarımlar yapsa da eski tarzın daha doğal ve samimi olduğu taraftarıyız.