Bahçe ve balkon sevenler kış mevsimi de bu zevki yaşayabilmek için kış bahçesi dekore ederek evlerinde yeni bir yaşam alanı oluşturabilirler. Çatı katında teras sahibi olanlar, cam, pergole ya da ahşap tavan yaparak kışın tadını teras kış bahçesinde geçirebilirler. Teras kış bahçesinin tüm cephelerini ya da sadece ön cepheyi cam ile kapatarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Teras kış bahçesi çatının tente ya da pergola sistemli , ön cephe pencerelerini sabit değil de sürgülü ya da katlanabilir olarak yapılması yaz sıcağında pencereleri ve çatıyı açıp oturabilmek ya da güneşlenebilmek için avantajlıdır.  Eviniz ister şehre uzak, ister şehre yakın olsun kendinize ait dekore edeceğiniz teras kış bahçesi ile kendinizi doğada ve sakinlik içinde hissedebilirsiniz.

Teras kış bahçesi ısıtma sistemlerine sahip olması kışın dışarıda gibi olmanıza rağmen sıcacık hissetmenizi, yazın ise serin bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer kış bahçesinin ısınma sistemi evinkine dâhil edilemiyor ise ısıtıcı ya da klimalar ile ısınma sağlanmalıdır. Bunun için de terasın büyüklüğüne uygun ısıtıcı seçilmesi önemlidir.

Konforlu şekilde vakit geçireceğiniz kış bahçenizin cıvıl cıvıl ilkbahar havasını yansıtabilmesi için sıcak renkleri kullanarak tasarlamalısınız. Bambu koltuk takımının üzerine koyacağınız renkli bir koltuk şalı ve kırlentler, yerde renkli bir halı ortama sıcak bir hava verecektir. Ayrıca aileniz ve sevdikleriniz ile yemek yiyebileceğiniz bir masa ve sandalyelerine de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Teras kış bahçesinde kullanılacak cephe ve çatı camlarının ısı izolasyonlu olması kış günü ortam ısısını muhafaza etmek için önemlidir. Cam çatılı teraslarda ise reflekte temperli lamine ısıcam tercih edilmektedir. Reflekte temperli camın kimyasal ve mekanik açıdan dayanımı yüksek olmakta ve üzerine herhangi bir şey düşüğünde sadece çatlayarak tehlike oluşturmamaktadır. Teras cam çatı modelleri olarak genellikle tek eğim, beşik çatı ve viktorial çatı tipleri kullanılmaktadır. Kış bahçesinde ayrıca ses yalıtım ve izolasyon sistemlerine de yer verilmesi kullanım açısından oldukça avantajlı olacaktır.

Teras kış bahçesi yaz ve kış çok yönlü kullanılmakta olup ister yemek yerken ister kahve keyfi için, isterseniz de cam çatıyı açarak güneşlenmek için kullanabilirsiniz.