Kış Bahçesi bahçe ortamını yaşamak için soğuk ya da sıcak hava fark etmeksizin oturmaya uygun hale getirilen ve olumsuz hava koşullarında dahi o alanda vakit geçirebilmek için tasarlanan mekanlardır. Kış bahçelerinin yapılmasında temel amaç iç ortamdaki sıcaklığı dış ortamda da yaşayabilmektir. Dış etkenlere karşı korunaklı hale getirilen kış bahçelerine güneş odası, limonluk, sera, camekan gibi isimler de verilmektedir.

 

 Kış bahçesinin tasarımı yapılırken doğal ışığın, ışığı geçiren saydam çatı ve duvarlar yardımı ile içeri girmesini sağlamak amaçlanır. Bu sayede doğal ışık alinmiş olur. Aynı zamanda güneş ışığı ortamda bulunan insanların yanında bitkilere de olumlu yönde etki eder.

 

 Kış bahçeleri kişilerin istekleri doğrultusunda yapıların yanında yani yapılarla birlikte ya da ayrı olarak konumlandırılabilmektedir. Bir yapının girişinde, düz bir çatısında, açık terasında, balkonunda, bahçenin içerisinde yapılan ayrı bir yerde kış bahçesi inşası yapılabilir. Ancak yine de kış bahçesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

 -Alanın ışık alma düzeyi,

 -Kış bahçesinin kullanılabilir bir yerde olması

 -Estetik açıdan güzel durması

 -Dış hava dengesini sağlayabilmesi

 -İsı kaybının düzenlenmesi

 -Yapının doğru bir şekilde aydınlatılması gerekir.

 

 Bununla birlikte yer seçimi yaparken kış bahçelerinin soğuk ve olumsuz hava koşullarında etkilenmeyecek yer de olması da önemlidir.

 

 Eğer kış bahçesi yapının yanında konumlanacaksa burada dikkat edilmesi gereken gölgede kalmamasını sağlamak olacaktır. Güney cephede yer alan bir kış bahçesi için olumlu ve olumsuz durumlar vardır. Bu cephede yer alan bahçeler yoğun bir şekilde güneş alırlar. Bu yoğun güneş ışığı sebebi ile kullanılan malzemeler zarar görebilir. Ayrıca Eğer iyi bir şekilde gölgeleme yapılmazsa içerideki bitkiler de olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Aşırı ısınma durumu kış bahçesini kullanılmaz hale getirir.

 

 Batı cephesine yapılacak bir kış bahçesi günün ikinci yarısında tamamen güneş almaya başlar. Ancak bunun en sıcak zamanında güneş alır. Bunun için de güney cephesinde yaşanan olumsuz durumlar bu cephe için de geçerli olabilmektedir. Ancak batı cephesinde yer alan kış bahçeleri akşam güneşinden çok iyi etkilenir. Bunun için tercih edilebilir.

 

 Doğu cephesinde yer alacak bir kış bahçesinde ise bunun ilk yarısında güneş ışıkları bahçeye düşer. Bu cepheye yapılacak kış bahçesinde çok fazla gölgelendirme yapmaya gerek yoktur. Çünkü günün çok sıcak kısımlarında ışınlardan korunur.

 

 Kuzey cephesinde yapılacak bir kış bahçesi için sıcaklık kesinlikle çok yüksek seviyelere çıkmaz. Gölgelendirme konusunda bu cephede sorun oluşmaz. Ancak kış aylarında kuzey cephe soğuk olduğundan dolayı bitkiler sorun yaşayabilir. Ayrıca kış mevsiminde kullanım için tasarlanan bu bahçelerin kuzey cephede olanları için iyi bir ısınma olanağı oluşturulması gerekir. Bu cepheye yapılan kış bahçeleri yapıya soğuk gelmesini engeller.