Evin ya da bahçenin bir bölümünü kış mevsiminde oturabilecek şekilde dizayn edilerek oluşturulan kış bahçeleri günümüzde son derece yaygındır. Tente kış bahçesi seçeneği de son zamanlarda kolay kurulumu ve kullanışlılığı ile tercih edilmektedir.

Soğuk havalarda oturmayı hayal ettiğiniz kış bahçenizde yağmur ve kar yağarken rahatça oturabilmek için sizi koruyacak tente sistemleri bulunmaktadır. Tente kış bahçesinin yan cephelerinde genellikle bahçe ile bir bütün gibi olması açısından cam ya da polikarbon malzeme, çatısında ise su geçirmezliği olan tente çatı sistemleri kullanılmaktadır. İsteğe göre açılır kapanır ya da sabit yapılabilen tente sistemlerin fiyatları da oldukça ekonomiktir.

İster evinizin balkonunda evinizle bir bütün olarak isterseniz de bahçede farklı bir alana yapılabilen tente sistemli kış bahçesi, hem sizin özgürce vakit geçirebileceğiniz hem de misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz çok güzel bir mekan olmaktadır. İç kısmını istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz bahçenizde kış soğuğunda içinizi ısıtacak renkler kullanabilirsiniz.

Kış bahçesinin içerisinde konforunuzu sağlayacak eşyalar olması gerekmektedir. Bunlar zevkinize göre oturabileceğiniz koltuklar, masa ve sandalyeler, şömine varsa önüne puflu bir paspas ve çeşitli kitaplar olan kitaplık ya da hobi masası gibi sizin seçtiğiniz eşyalar olacaktır. Ayrıca kış bahçesinin en önemli özelliği olarak doğal bir ortam yaşatması açısından çeşitli bitkilere de yer verilmesidir. Yan cephelerin cam olması kış bahçenizdeki bitkilerin gün ışığından yararlanabilmesi için de oldukça önemlidir.

Tente kış bahçenizi dahil edebileceğiniz bir ısınma sistemi yok ise ısıtıcı ya da klima ile ısınma düşünülebilir.  Isıtıcının kış bahçesinin büyüklüğü ile orantılı olması verimli bir ısınma için önemlidir. Ayrıca ısıtıcının yeri bitkilere göre ayarlanmalı ve fazla sıcağı sevmeyen bitki daha uzağa konmalıdır.

Kışın tadını çıkaracağınız güzel bahçenizi minik dekoratif eşyalarla da süsleyebilirsiniz. Ufak gibi görünen dekoratif süsler ortamın havasını değiştirecek ve görünümü güzelleştirecektir. Ayrıca duvarlara da minik nazar boncuğu, renkli tablolar ya da figürler asılarak güzel bir görüntü sağlanabilir. Kısacası kış bahçesinde kişi kendini nasıl rahat ve ferah hissedecek ise ortamı o şekilde dekore etmesi ve döşemesi kendisine özel bir mekan için önemlidir.