Alüminyum teras kapatma sistemi ile terasların üzeri taşıyıcı sistemde malzemeler ile kaplanır. Bu sistem üzerinde gezilebilir teraslar için uygundur. Kolay işlenebilen alüminyum malzeme, her türlü çatı sistemine kolayca uygulanabilir. Hareketli ve sabit olmak üzere iki şekilde teras kapama yapılabilir. Sabit ve hareketli modellerde su tahliyesi dikey ve yatay taşıyıcı profillere gizlenir. Cam altında ya da üzerinde tente- perde sistemi kullanılabilir. Sıcak bölgelerde ise konfor ve reflekte camlar yer alabilir. Daha soğuk yaşam alanlarında ise low- E gibi iklim kontrol camları tercih edilir. Şıngıl, sandviç panel, polykarbon, temperli cam teras kaplama alüminyum malzeme ile tavana uygulanabilir.

Yuvarlanan Teras Kapatma Uygulamaları

Alüminyum teras kapatma sisteminde hiçbir açılır tavanda olmayan katlama ve toplanma özelliği aynı anda sunar. Tekerlek tarafından paneller hareket ettirilir. Alüminyum panellerin et kalınlığı 2 mm, üst ray profili 5mm kalınlığında, ana dere profili et kalınlığı 4 mm olabilir. Sistemlerde yatay taşıyıcılar en çok 3 metre olabilir. Alüminyum paneller istenilen açıda açılarak havalandırılması yapabilir. Bunların yanında alüminyum teras kapama avantajları arasında güneşten istenilen oranda faydalanma imkanı bulunur. Sistem eğimi yüzde 5 olurken 80 m2 alana kadar tek bir ünite kullanılabilir. Hafif yağışlı havalarda panellerin belirli bir kısmı açılabilir. Bu şekilde iç alana su girişi engellenir. En önemli teras kapama avantajı ise sistemin taşıyıcı çelik konstrüksiyon olmadan kurulabilmesidir.

Alüminyum Teras Uygulama Alanları

Alüminyum teras kapatma yapıların en üst kısmında kullanılır. Bahçe katı olan yapılarda da kullanılan bu uygulamalar kamu binaları, konutlar, alışveriş merkezleri, restoranlar, cafeler, konutlarda gibi istenilen mekanlarda kullanılabilir. Hem açık hem de kapalı olarak kullanılabilen alüminyum kapama çeşidi farklı boyutlarda ve uygulama şekillerinde olabilir. Çeşitleri arasında şu modeller sayılabilir:

  • Sabit alüminyum teras kapama
  • Manuel açılır teras kaplama
  • Otomatik açılır teras kaplama
  • Yuvarlanan teras sistemleri

Alüminyum metal kısımları isteğe bağlı olarak farklı renk olabilir. Bu da estetik açıdan alüminyum teras kapama çeşitleri her türlü dekorasyona uyum sağlamasına etki eder. Yuvarlanan teraslarda standart renkler kullanılabilir. Renk uygulama alternatifleri ile kullanım alanlarında tercih edilebilir.