Teras Kapatma işlemi genellikle rutin şehir hayatından bir süre de olsa kopmak, az bir zaman olsa da rahat vakitler geçirmek, şehirden uzaklaşmak ve kirli hava yerine temiz hava almak için uygulanan bir yöntemdir. Terasın yapısına boyutuna ve ebatına göre gerekli malzemeler belirlenir. Belirlenen ve uygun malzemeler ile bu işte deneyimli kişiler tarafından teras kapatma işlemi yapılmalıdır. İnce işçilik gerektiren bu iş için belirlenen bütçe her ailenin bütçesine uygun fiyatlar sunmaktadır.

 

 Teras Kapatma işlemi sayesinde teraslar tasarımları ile dikkat çeken ve konfor sağlar. Bununla birlikte dış etkenlere karşı da direnç gösterilmesini sağlar. Terasların kapatılması özellikle son zamanlarda oldukça fazla tercih edilir olmuştur. Teras üstünün kapatılması sayesinde dış etkenlere karşı daha iyi koruma sağlanır ve ısı akışı yakalanabilir. Ayrıca dışardan gelecek fazla gürültüden de uzaklaşabilirsiniz. Terasın kapatılması ile her mevsim evinizin bu alanını kullanabilir hale gelirsiniz. Ayrıca bu uygulama çeşitlilik gösteren bir uygulamadır ve her türlü terasın boyutuna ve şekline göre tasarlanabilmektedir.

 

 Teras Kapatma işlemi basit teras kapatma, ters tavan teras kapatma, alçıpanlı teras balkon kapatma, düz tavan teras kapatma ve 3 boyutlu havuzlu teras kapatma olarak ayrılabilir. Basit teras kapatma hizmeti inşaatlık keresteden montaj yöntemi kullanılarak yapılan bir kapatmadır. OSB veya döşeme tahtası montajı uygulaması yapılır. Su izolasyonunu sağlaması için membran kaynatılır. Üst kaplama için de genellikle yeşil ya da kırmızı renkte membran kullanılmaktadır. Dekoratif alın tahtası da yapılarak işlem tamamlanır müşteriye teslim edilir.

 

 Ters tavan teras kapatma yapılırken ise alttan tavana doğru bakıldığında aralarda ızgara ve lambriler görünür. Tüm ahşap, fırınlı malzemelerden oluşan bir kapatmadır. PVC plastik, su izolasyonu kullanılarak yapılır. Çatı kaplaması yapılırken de kırmızı ya da yeşil kumlu membran kaynatılır. Astarlama işleminde selülozik dolgu yapılır. Kararma durumu yaşanmaması için de şeffaf cam cila işlemi uygulanır.

 

 Alçıpanlı teras kapatma da ise, basit kaplamanın ısı yalıtımı ve alçıpan montajıyla yapılmış şekline verilen isimdir. Uygulamada genel olarak ham kereste kullanılır. Aynı şekilde su izolasyonu ve PVC uygulaması yapılır. Bununla birlikte suya dayanıklı yeşil alçıpan montesi yapılır. Isı yalıtımının yapılabilmesi için de alçıpan üzerine izocam, eps köpük konularak yapılır. Düz tavan teras kapatma işleminde de diğerlerinden farklı olacak şekilde kaplama sırasında kumlu membran kullanılmaz. Bunun yerine şıngıl, kiremit veya ondulin kullanılır.

 

 3 boyutlu teras kapatma işleminde çatı ve tavan bir araya getirilerek zenginlik katılır. Çatı tipi için beşik yöntemi kullanılmaktadır. Kapatma işleminin yapılacağı alana göre malzeme kalınlığı ve ebatı seçilir. Görsel acıdan en estetik görüntünün sağlandığı teras kapatma işlemi budur.

 

 Teras Kapatma işlemi kaplanacak yerlerin formatına göre değişiklik gösterir. Öncelikle işleme başlamadan terasın metrekaresi hesaplanır. Yapılan ölçüme bağlı olarak saçak ve eğim hesaplanır. Daha sonra taşıyıcı akşam kurulur ve böylece iskelet oluşturulur. Ardından işleme devam etmek için

 lambiri, ahşap veya mermer döşemesi kullanılır. Çatı kaplaması tamamlandıktan sonra da su izolasyonu yapılır. Isı ve ses ayarlamaları da yapılır. Teras Kapatma fiyatları genel olarak metrekaresi 400 TL'den başlar.