Piyasada pek çok marka ve özelliklere sahip olan çeşitli sayıda pimapen markası bulunmaktadır. Pimapen seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İdeal bir pvc de cam çıtaları 16 mm olmalıdır yani iki camın arasındaki boşluktan bahsediyoruz. Doğrama kalınlığı ise 70 mm, 6 odalı doğrama olmalıdır. Dış duvar kalınlığının ise 3,5 mm olması gerekmektedir.

 

 Odacık sayısı sayesinde ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlanır. Odacık sayısı arttıkça da ısı ve ses yalıtımında da artış sağlanmış olur. Menteşelerin birbirine bağlandığı kısımlarda çelik destek olması da önemlidir. PVC pencere ile doğramanın üç ayrı conta ile ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Güvenlik kitleri için mantar başlıklı olanlar kullanılmalıdır. Ayrıca içerisinde destek sacı olmayan PVC kullanımı da doğru değildir.

 

 Pimapen yaptırmak için bir firma ile anlaşacaksanız öncelikle firmayı çok iyi araştırmanız gerekir. Müşteri yorumlarına ve eğer varsa yapılan şikayetlerin ne yönde olduğuna dikkat etmeniz önemlidir. Eğer bir firma adına fazla sayıda şikayet varsa tercihleriniz arasından o firmayı çıkarmanızı öneririz.

 

 Çift açılımlı bir pencere yapılacaksa kesinlikle kaliteli olması gerekir. Yani en ucuz fiyatlı pvc en kaliteli olanı değildir. Sürgülü sistemler için fırçalı contalar kullanılmaktadır. Ancak kullanılan bu fırça contalar ısı yalıtımının azalmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı da sürgülü sistemlerin kullanımı genellikle dış mekanlar içindir. Ancak ev içerisinde mutfak ve balkonlarda da kullanılabilmektedir.

 

 Evinizin kuzeye bakan kısmındaki pencereler için 70mm profiller, güneye bakan kısmındaki pencereler için ise 60mm profiller kullanılmalıdır bu duruma dikkat etmenizde fayda var. Çift açılımlı şekilde yapılmış kalan pencereler diğer modellere göre daha kolay temizlenme özelliğine sahiptir. Manzaraya bakan balkonlar için camekan tercihi yapılacaksa bunun için de seçilmesi gereken cam tipi mutlaka katlanır olanlardan yana olmalıdır.

 

 Ahşap görünüme sahip olan PVC'ler için genellikle en çok tercih edilen ve kullanılan renk altın meşedir. Pimapen yaptırmak istediğiniz zaman tercih edeceğiniz firma ile anlaşma yaptığınızda garanti belgenizi ve faturanızı almayı unutmayınız. Aksi durumda oluşabilecek sıkıntılarda hakkınızı savunamazsınız.

 

 PVC Pencerelerde kullanılan kauçuk contalar % 100 sızdırmazlık sağlarlar. Bunun için de evin nemli olmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı PVC kullanılan evlerin belirli aralıklar ile havalandırılması önemlidir. Eğer evinizin iç duvarları ile tavanları alçı sıvalı ise tercihinizin PVC pencere yerine ahşap pencerelerden yana olması daha doğru olacaktır. Hem duvarların hem tavanın alçı sıva olması bununla birlikte camların da pvc olması durumunda evde sürekli boğuk bir hava olacaktır.

 

 PVC yanmaya karşı dayanaklı bir üründür. PVC'lerin içerisinde bulunan profiller PVC'lerin değerli olmasını sağlar. Ancak bu profiller dışardan görünmez. Bunun için de herhangi bir maddi kayıp yaşamamanız için anlayacağınız firma ile sözleşme yapmanız oldukça önemlidir.