Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık kış günlerini de dışarıda geçirebilmek gerçekten çok keyif vericidir. Huzur verici bir ortamda, bitkilerin arasında kafa dinlemek ve günün stresinden uzaklaşmak için kış bahçesi yaşam alanı son derece kullanışlıdır. Evinizin ya da bahçenizin bir bölmesine yapabileceğiniz kış bahçesi yeni yaşam alanınız haline gelecektir.

Palmiye kış bahçesi içerisinde her ortama uyumlu olmayan ve kolay yetişmeyen bitkileri uygun ortam ve ısıda yetiştirebilirsiniz. Kış bahçeleri zaten pek çok çiçekçinin de tercih ettiği ısı ayarı ve nem dengesi olan kapalı alanlardır. Dolayısı ile özellikle de kış şartlarına uygun olmayan bitkileri ısı yalıtımlı bahçenizde yetiştirmeniz mümkün olabilmektedir. Tropik bir bitki olan palmiyeler de kış bahçesi ortamında uyumlu bir şekilde yetişebilmektedir. Cinsine göre güneş ışığı ya da gölge isteyen tiplerini kış bahçesinde buna göre yerleştirmek gelişimleri açısından önemlidir.

Palmiye kış bahçesi için kullanılacak malzemelerin sağlam ve su geçirmez olması uzun süre güvenli şekilde kullanabilmek için önemlidir. Bu nedenle malzeme seçiminde su geçirmezlik ve ısı yalıtımı gibi özelliklere ait belgeler olmasına dikkat edilmelidir. Çatının su sızdırmaması da çok önemlidir. Aksi halde profillerin arasında uzun süre biriken su oksitlenmeye yol açarak tehlike oluşturabilir.

Çatı ve yan cephelerin gün ışığını daha çok alabilmesi için şeffaf polikarbon ya da cam olması gereklidir. Her iki malzeme de dışarının soğuğunu içeriye almayacak ve içerdeki ısıyı muhafaza edecek kalitede olmaktadır. Günlerin kısa olduğu kış mevsiminde gün ışından tasarruf edebilmek, hem bitkilerin daha çok gün ışığı alması hem de aydınlık bir ortam için önemlidir. Palmiye kış bahçesine açılır kapanır şekilde olan pergola çatı sistemleri de yapılarak bitkiler için gerektiğinde açılarak bol güneş alınması ya da kapatılarak gölge yapılması sağlanabilmektedir.

Palmiye kış bahçesinde ısıtma sistemi de ayrıca önemlidir. Genellikle ısıtıcı ya da klimanın tercih edildiği kış bahçelerinde, bitkilerin doğal görüntüsünün arasına koyacağınız masa ve sandalye kendinizi doğanın ortasında hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle de kar yağışını izleyebileceğiniz kış bahçesinde rengarenk çiçekler ve yeşil bitkiler arasında kahvenizi yudumlamak son derece rahatlatıcı olmaktadır.