Özellikle açık alanlarda kullanılan ve pek çok konuda kurtarıcı görev gören tentelerin faydaları oldukça fazladır. Yağmur, güneş ve bunun gibi diğer doğal unsurların zarar vermesi durumunun önüne geçmek için kullanılır. Tente genel olarak güneşlik adındaki sisteme benzer bir şekilde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 Tente kullanılmaya başlandığı zamanda genelde güneşlik olarak kullanılırken günümüzde daha çok teknolojinin gelişmesi ile birlikte ve ihtiyaçların çeşitlenmesi ile farklı gelişimlere ayak uydurmaya başlamıştır. Böylece bez, branda tarzınızda da yapılmaya başlanmıştır. Bu tür tenteler ise daha modern ve kullanışlıdır.

 

 Dizayn ve yapıları da geçmişten günümüze değişiklik göstermiştir. Artık yalnızca bireysel kullanım için değil bununla birlikte pek çok işyeri, otel veya fuar gibi alanlarda da kullanılır hale gelmiştir. Tenteler açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 

 Güneş ya da diğer hava koşullarından korunmak için tenteler kullanılır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte katlanır halde olanları da ortaya çıkmıştır. Kullanım alanlari da hem ihtiyacın fazlalığından hem de teknolojinin gelişmesinden dolayı gidere artmaya devam etmektedir. Ev tipi olarak da adlandırılan ya da endüstriyel olanları da bulunan tentelerin kullanım alanlari çeşitlidir.

 

 Ev tipi tenteler yaşam alanlarının vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Endüstriyel olanlar ise işletmeler için kolaylık oluşturmaktadır. Mağazalar basta olmak üzere otel, kafe, işletme yerleri tente kullanımını önemsemektedir. Yasal olarak kullanılması için ruhsat da istenmemektedir bunun için de kullanımı oldukça yaygındır.

 

 Tenteler kullanım şıllıklarına göre farklı çeşitlere ayrılır. Bunlar arasında en sık kullanılan mafsallı ve pergola sistem adı verilendir. Bununla birlikte farklı seçenekleri de vardır. Otomatik, motorlu veya çift taraflı olan tenteler de vardır. Kullanılacak alanın durumuna göre tente çeşidi seçilmektedir.

 

 Tente kullanımı mekanları daha şık ve estetik gösterir. Aynı zamanda yapı ya da ruhsat tarzında bir zorunluluğu da yoktur. İşletmelerin daha çok alana sahip olması için de tente kullanımı önemlidir. Tenteler birbirinden farklı sistemlerden oluşurlar. Bununla birlikte farklı kumaşlar da kullanılır. Bu kumaşlar ve sistemler doğrultusunda fiyat belirlemesi yapılır. Metre kare hesabına göre bir fiyat belirlenir. Tente modelleri kullanılacak alanın etkisine göre değişiklik gösterir. Bunun için de mutlaka alan hesabına göre fiyat belirlemesi yapılır.