Veranda genellikle müstakil evlerde bulunan ve ev sahibinin de zevkini yansıtan bir bölümdür. Ayrıca evinizi ilk defa ziyaret edecek olanlar için de evin stilini en net yansıtan bölüm veranda diyebiliriz. Veranda genellikle evlerin zemin katlarında ya da bahçelerinde bulunur. Bununla birlikte vefandanın üst kısmı kişilerin isteği doğrultusunda kapatılabilmektedir ya da üst kısmına çatı yapılmaktadır.

 

 Yaz aylarında pek çok kişi yazlığına, müstakil evine gider ve bir yaz boyunca vaktini orada geçirir. Bu evlerde yer alan verandalar eğer cam ile kapatılırsa özellikle kış mevsimlerinde dah rahat bir kullanım sağlar. Bununla birlikte ev içerisinde en çok misafir ağırlamaya uygun yerin de veranda olduğunu söyleyebiliriz. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanıma uygun evin dekoratif kısmı verandadır. Varmada kişilerin zevkine uygun bir şekilde dekore edilir ve istenilen tarzda eşyalar kullanılabilir.

 

 Veranda dekorasyonu yapılırken kişiler kendi zevklerini göz önünde bulundurarak seçim yapar. Herkesin zevki farklıdır ve kendine uygun eşyalar ile istediği alanı yönetebilir. Ev dekorasyonu bir kişinin kişisel zevklerini en iyi şekilde gösteren detaylardan biridir. Çok da kolay olmayan bu dekorasyon süreci ev içinin dekore edilmesine göre daha kolay olmaktadır. Vernadayı dekore ederken bu alanda kullanılabilecek koltuk takımı ya da bahçe takımı alınabilir. Ayrıca seçilecek mobilyaların suya dayanıklı olması oldukça önemlidir. Bununla birlikte seçilecek masa, sandalye ve benzeri eşyalar da yine aynı özenle seçilmelidir.

 

 Eğer kış aylarında da veranda da vakit geçirmek isteniyorsa ve kış mevsimlerinde de kullanıma uygun olması tercih ediliyorsa şömine gibi alanı ısıtacak ürünlerin veranda için tercih edilmesi önemlidir. Kimi insanlar şömineleri veranda içerisinde kullanmayı tercih etmemektedir. Ancak bu tamamen tercih meselesi olup kişilerin zevklerine göre değildir.

 

 Verandaya dekoratif bir görüntü katar bir diğer öge de çiçeklerdir. Ancak verandaya bir çiçek alınıyorsa saksı bitkileri tercih etmenin yanında vernadanın ne kadar güneş ışığı alacağı da önemlidir. Eğer verandanın üzeri açık kalacaksa da yağmur alıp almama durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü eğer bitkiler fazla su alırsa olurlar ve bunun için de dikkatli olmak gerekir.

 

 Kimi insanlar veranda dekorasyonunda yer koltuklarına da yer verir. Eğer veranda da çok fazla vakit geçiriyorsanız ya da çok vakit geçirme planınız varsa bu durumda en rahat oturma takımını seçmenizi öneririz. Verandanın ışıklandırılması da önemlidir. Eğer akşamları da oturmayı tercih edecekseniz kuvvetli ışık veren ancak göz almayan bir ışık seçmeniz daha iyi olacaktır.