Sandviç panel teras kapatma diğer modellere göre daha uygun fiyat aralıklarında yer alır. Panellerin alt ve üst kısımları metal olmaktadır. İç kısımları ise yaş yünü ya da EPS malzemelerle doldurulmaktadır. İstenilen her boyda imalatları yapılabilen paneller terasların üst kısmının kapanmasında kullanılır. Bina üstü ve çatı için kullanılan sandviç panel kapama ürünleri uzun ömürlü malzemelerdir. 3,510 cm civarında ortalama bir kalınlığa sahip olan bu panellerin ağırlığı ise 12 kg civarında olacaktır. Endüstriyel alanlarda daha uygun fiyatlarda metotlar kullanılabiliyor. Ancak yaşam alanlarında teras kapama için sandviç paneller tercih ediliyor.

Sandviç Panel Teras Kapatma Sistemi Avantajları

Sandviç panel teras kapatma ile çatıları örtme malzemesi olarak ta tercih edilebilir. Çatı malzemelerinin ömrü, kırılganlığı, mukavemeti gibi etkenler yapılan konstrüksiyona olumlu ya da olumsuz yönler katar. Isı ve ses yalıtımı, montaj kolaylığı, yoğuşmanın önlenmesi ve estetik ihtiyaçlara göre sandviç panel kapama sistemi ihtiyaçları oldukça başarı bir şekilde karşılıyor. Bu sistemlerde daha çok metal paneller kullanılır. Bu malzeme ile tasarlanan çatılarda yüzde 27 oranında eğim olmamalıdır. Metal sandviç panellerinin taşıdıkları yük ise mesafeye göre hesaplanabilir. 7 metre için 25 kg ağırlık normal olabilir. Çatılarda poliüretan izolasyona sahip malzemelerde kullanılabiliyor. Bu malzemeler 10 metre uzunluğa kadar üretilebilir. Hem ev hem de iş yerlerinde teras kapama sistemi olarak bu paneller büyük avantaj sağlar.

Sandviç Panel Teras Kapatma Nasıl Yapılır?

Sandviç panel teras kapatma çalışmalarında çatının taşıyıcı konstrüksiyonu hazırlanır. Paneller çatı yüzeyine taşınır. Her biri birbiri üzerine 1520 cm gelecek şeklinde yapıştırılır. Sonraki aşamada ise vidalama işlemi yapılarak paneller sabitlenir. Tüm alan panellerle kaplanır. Mahya kapatılır. İki panel arasındaki kısımlar ise cam yünü ile tamamlanır. Panellerin birleşimlerinde yanmaz özelliğe sahip izolasyon bandının kullanılması önemli bir avantaj sağlar. Bu şekilde Sandviç panel kapama işlemi su ve hava sızdırma sorunu yaşatmaz. Bunlar dışında çatı kaplamalarında gizli vidalı uygulamalarda bulunuyor. Bu sayesi teras kapama avantajı olarak kostrüksiyona bağlı bağlantı elemanlarının görünmezliği sağlanır. Çatı yüzeyinde bırakılan ışıklıklarda su geçirimsiz ve estetik bir uygulama elde edilmesini sağlar.