Günün stresini atabileceğiniz ve her mevsim kullanılabilecek kış bahçesi modelleri oldukça gelişmiş olup tercihinize göre istediğinizi seçebilmektesiniz. Pergola kış bahçesi de bu seçeneklerden biri olup oldukça şık ve kullanışlı olmaktadır.

Pergola nedir diye kısaca bahsedecek olursak, bu kelimenin aslı olan pergole İtalyanca bir kelimedir ve anlamı da gölgelik olmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi pergola kış bahçesi üzerinde kapatılmış bir çatı bulunmaktadır. İsteğinize göre bu çatıyı açılır kapanır şekilde de yapabilmeniz pergola sistemin avantajları arasındadır. Bu sayede kış bahçenizde gündüz sizi güneşten koruyacak pergola sistemini geceleri açarak yıldızları izleyebilirsiniz.

Pergola kış bahçesi yağmurlu ve karlı havalarda su geçirmezliği ile sizin rahat bir şekilde bahçe keyfini sürmenizi sağlamaktadır. Pergola kış bahçenizin etrafını cam ile kaplayarak güneş ışığından daha fazla yararlanabilir ve daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman çatıyı ve katlanabilir camlarınızı açarak kış bahçenizi verandaya dönüştürebilirsiniz. Yaz günleri sadece çatı kısmını kapatarak kendinize gölge yapabilir, kış günler ise çatı ve camları kapatarak bir kış bahçesine dönüştürebilirsiniz.

Pergola sistemi ayrıca bahçenizin dekorasyonuna uygun farklı renklerde olabilmektedir. Aydınlatma seçeneğinin bulunması da geceleri ortama görsel güzellik katar. İsteğinize göre açıp kapatabileceğiniz çatı için kumanda ile kullanım kolaylığı da bulunmaktadır. Estetik açıdan da son derece güzel görünen pergola sisteminin aynı zamanda bakımı ve temizliği kolay olmakta ve ısı yalıtımı sağlayan malzemelerden yapılmaktadır.

Pergola kış bahçeniz için dahil edebileceğiniz bir ısınma sistemi yok ise ısıtıcı ya da klima ile ısınma düşünülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken kış bahçesinin büyüklüğüne göre bir ısıtıcı olmasıdır. Aksi halde her yeri eşit şekilde ısıtamaz ve bu durum hem sağlığımızı hem de bitkileri olumsuz etkileyebilir.

Pergola kış bahçenizin iç kısmını istediğiniz renklerde dekore edebilirsiniz. Zevkinize göre pastel tonlarda koltuklar ve halı ile kombine yapabileceğiniz gibi, ilkbahar havası estirecek rengarenk kırlentler ve kendini gösteren bir halı da tercih edebilirsiniz. Tabii ki en önemli ayrıntı renkli çiçekler ve yeşil bitkiler olacaktır. Doğal ortam sağlamak için en ihtiyaç duyulan bitkileri bahçede gün ışığının en çok aldığı yere koyarak güzel bir görünüm elde edilebilir.