Pergole İtalyanca bir kelime olup anlamı gölgelik olmaktadır. Günümüzde pergole ya da pergola diye adlandırılan gelişmiş tente sistemleri kış bahçeleri için oldukça tercih edilmelidir. Pergole kış bahçesi her mevsim kullanışlılığı ile evinizin verandasını ya da terasını kapatarak kış bahçesi haline getirmenizi sağlamaktadır.

 Pergole sistemlerinin kış bahçesi kullanımında çok fazla avantajı bulunmaktadır. En önemli avantajı pergole sisteminin açılır kapanır şekilde olmasıdır. Güneşli havalarda kapatarak gölgede oturabilir, geceleri ise açık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca çatının kumanda ile kontrol edilmesi gibi kullanım kolaylığı da bulunmaktadır.

  Pergole kış bahçesi yapıldığı kaliteli malzemelerden dolayı su geçirmez özelliğe sahip olmakta ve soğuk kış günlerinde sizi yağmurdan korumaktadır. Su geçirmez özellik kış bahçesi için son derece mühimdir. Tavandan gelecek sızıntıları için leğenlerle dolu bir kış bahçesi göze hiç hoş görünmeyecektir.

 Pergole kış bahçenizde daha fazla gün ışığından yararlanabilmek için tüm cephelerini sürgülü ya da katlanabilir cam yaptırabilirsiniz. Bu sayede kış günleri bahçe ile daha iç içe olabilecek ve bahçenizi süslediğiniz yeşil bitkileriniz ve çiçekleriniz daha fazla güneş alabileceklerdir. Ayrıca katlanabilir ya da sürgülü cam sistemleri yaz günleri açılarak veranda şeklinde kullanım avantajı da sağlamaktadır.

   Pergole sisteminde çatı için farklı seçeneklerde renkler bulunmakta olup bahçenizin dekoruna uygun renk seçebilirsiniz. Ayrıca çatıdaki aydınlatma hem geceleri ortama görsel güzellik katacak hem de ortamın ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. Estetik açıdan da son derece güzel görünen pergola sistemi aynı zamanda bakımı ve temizliği kolay olmakta ve ısı yalıtımı sağlayan malzemelerden yapılmaktadır.

  Pergola kış bahçeniz için ısınma sistemini de düşünmüş olmanız gereklidir. Evinizde yeni bir yaşam alanı olarak kullanacaksanız mevcut ısıtma sistemine dahil edebilirsiniz. Bu mümkün değilse klima ya da ısıtıcı tercih etmeniz gereklidir. Isıtıcı tercihini bahçenizin büyüklüğüne göre seçmeniz de önemlidir.

Pergola kış bahçenizi zevkinize göre istediğiniz renklerde dekore edebilirsiniz. Konforunuzu sağlayacak bambu takım ya da rahat koltuklar, yemek yenebilecek geniş bir masa ve üzerinde ortamı aydınlatacak hoş bir avize ortama farklı bir hava katacaktır.