Cam Balkon oldukça rahat bir kullanım sunmasından dolayı günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Cam Balkon sistemleri sayesinde camlar aliminyum raylar içerisinde hareket edecek şekilde konumlandırılır. Balkonun uygun köşelerine bu raylar sayesinde camlar hareket ettirilir ve tüm camlar katlanarak açılabilir hale gelir. Günümüzde şehir hayatı oldukça yorucu ve stresli bir hale gelmiştir. Bu durum sonucunda da insanlar evlerinde özgür bi alan oluşturma isteğini daha ön plana çıkarmıştır. Işte tam da bu nokta da evlerin kurtarıcı alanı balkonlar devreye girmiştir. Eski zamanlarda balkonlar PVC, alüminyum doğrama gibi kaba malzemelerle kapatılırdı. Böylece kapalı bir balkon olusturulurdu. Ancak bu malzemeler kullanılarak kapatılan balkonlar açılır kapanır özelliğe sahip olmadığı için adeta evin bir odası haline gelmiştir ve balkon özelliğini kaybetmiştir. Cam balkon sistemleri sayesinde bu durum ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede balkonlar asıl işlevini kaybetmez ve bununla birlikte evin içerisinde dinlenecek, dışarıdan temiz hava alınabilecek bir sistem oluşturulmuştur. Camlar istenildiği zaman raylı sistem üzerinden hareket ettirilerek bir tarafa toplanabilir ve eğer istenirse de tamamen kapatılarak kullanılabilir. Böylece balkonlar insanlara daha özgür bir yaşam alanı sunmuş olur.

 

 Balkonlar PVC türündeki malzemeler ile kapatıldığı zaman binanın dış görünüşünü de olumsuz etkilemektedir. Örneğin yeşil renge boyanan bir binanın balkonunda bembeyaz bir PVC balkon kaplamasının ne kadar kötü görüneceğini zihninizde canlandırabilirsiniz. Cam Balkon uygulaması sayesinde asıl bileşen camdır ve şeffaflığı ile de binanın görüntüsüne herhangi bir zarar vermez. Bununla birlikte cam balkon genel mimariye de estetik bir görüntü katar. Yağmur, kar gibi olumsuz hava koşulları da yine cam balkon sayesinde engellenebilir. Bununla birlikte cam balkon sistemleri toz, gürültü, yaprak, polen, haşere ve balkonlara yuva yapan canlılar ile atıklarından da uzak kalmanızı sağlar. Cam Balkon sistemlerinde kullanılan camlar temperli ya da lamine güvenlik camlarından oluşur. Böylece de camların kırılması durumunda oluşabilecek zararlar engellenmiş olmaktadır.

 

 Kısaca cam balkon sistemleri istenildiği zaman acılan ve istenildiği zaman kapatılabilen bir yapıya sahiptir. Böylece balkonlar kullanışlı ve konforlu bir hale gelir. Cam balkon sistemleri sayesinde evlerin genel mimarisi de uyumlu ve estetik bir görüntüye sahip olmaktadır. Cam balkon sayesinde esnek kullanım kolaylığı sağlanır. Böylece yağmur, kar ve iklim şartları ne olursa olsun balkon istenildiği şekilde kullanılabilir. Cam balkon ile gürültüden uzak bir şekilde dış ortamdan korunarak rahat bir dinlenme alanı oluşturulabilir. Cam balkon sistemleri ısı bariyerine sahip profiller ile üretilir bunun için de dış ortam ile iç ortam arasında ısı yalıtımı yapılmasını sağlar