Eksiz Oluk çatısı olan evlerin olmazsa olması haline gelmiştir. Bunun sebebi de yağmur sularının sağlıklı bir şekilde akması ve sorunsuz bir çatı içindir. Eskiz oluk genellikle alüminyum, bakır, boyalı çelik veya çinkodan yapılmaktadır. Bu oluklar genellikle çatının etrafını sararlar. Köşelerinde ise ek yerleri ve şevleri vardır. Ek yerleri olamadığı için sızıntı şansı da yoktur. Bunun için de en çok kullanılan ve en popüler oluk türü haline gelmiştir.

 

 Oluklar arasında dikişsiz olanlarında, dikiş olmama durumu sızıntı olmamasına anlamına gelmektedir. Böylece suyun evinizden uzaklaşmasına yardımcı olunur. Bu durum sonucunda temelin çevresine ya da bodruma aşırı derecede su sızması engellenmiş olur.

 

 Eksiz oluklar, normal oluklar veya geleneksel oluklar deneyimli işinde uzman çatı ustaları tarafından yapılması gerekir. Kesintisiz oluklar kurulurken de profesyonel bir kişinin desteği gerekmektedir. Kesintisiz oluklar evler için kesin çözüm oluşturması adına tasarlanmıştır ve tek tek parçalar halinde monte edilmektedir. Bu tek parçalar da özel olarak rulo şekillendirme makinesi kullanılarak kesilmektedir.

 

 Genellikle eskiz oluk eve sabitlenirken özel bir ağır çelik askı kullanılır. Bu sistem görünmeyecek kadar ince bir sistemdir. Bu çelik oluk askısı sayesinde Yağmur olukları kusursuz bir şekilde görünür ve hafif alüminyumların takılmasında kullanılan cici ve yüksek yöntemi ile karşılaştırıldığı zaman önemli ölçüde daha güçlü performans göstermektedir.

 

 Oluk bölümünün ölçülmesi için iki merdiven üzerinde, her iki ucunda ve başka birinin yardımı sayesinde yapılmaktadır. Bant sağan sola doğru çekilir. Başlamadan önce oluğun kurulacağı evin duvarına bakılır. Eksiz olukların pek çok fayda sağladığını söylemiştik. Eksiz oluklar diğerlerine göre daha faydalıdır. Bölümlü bir şekilde olmadığı için de sadece aşağı boru ve köşelerinde ek yerleri bulunmaktadır. Böylece sızıntı olasılığı önemli ölçüde azaltılmış olacaktır. Eksiz oluklar sızdırmaz değildir ancak normal kesitsel oluklar ile karşılaştırıldığı zaman sızıntı yapma durumları oldukça düşük olmaktadır.

 

 Sıradan oluk ile kesintisiz oluk arasında seçim yapmak söz konusu olduğu zaman herkesin ihtiyacına göre bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Kesintisiz oluklar, sızıntıları azaltma özelliğine sahiptir ve bu sebepten dolayı da genellikle kesitsel oluklara göre daha iyi olduğu düşünülmektedir. Kesitli oluklardaki en sağlam yapılmış dikişler bile zaman içerisinde aşınmaya ve bozulmaya başlar.

 

 Tüm bunların yanında oluğun dibi boyunca dikişler ilerler. Bu sayede suyun birikmesi ve birikintilerin de tıkanıklık yapması engellenmiş olur. Eksiz oluklar sayesinde bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir ve böylece temizliği ile bakımı kolaylaşmış olur. Eksiz oluklar tek bir metal parçasından şekillendirilir bunun için de kesitsel oluklara göre çok daha güzel ve estetik bir görünüme sahiptir.