Günün yoğunluğundan sonra evinizde ya da bahçenizde yeni bir yaşam alanı olarak hazırladığınız kış bahçenize gelerek vakit geçirmek ve doğa ile baş başa kalmak son derece dinlendiricidir.

 Kış bahçesinde üşümeden rahatlıkla oturabilmek için ısıtmasının nasıl olacağı da önemlidir. Evinize dahil ettiğiniz kış bahçenize petek koydurarak kombi sistemine dahil edebilir ya da ısıtıcı ile ısınabilirsiniz. Son zamanlarda ısınmak için en çok tercih sobalar tercih edilmektedir. Bunun bir nedeni de sobalı kış bahçesinde daha doğal bir ortam olmasıdır. Sobalı kış bahçesi ısınma ihtiyacınızı oldukça iyi karşılayacak şekilde karşılarken çok fazla oduna da ihtiyaç duyulmamaktadır.

Karlı günlerde zevkinize göre dekore ettiğiniz kış bahçenizde sobanın yanında oturarak çay keyfi yapmak, kitap okumak ya da uzanmak çoğu kişinin hayalindedir. Ayrıca çayınızı yudumlarken sobanın üzerinde mis gibi kestane kebap yaparak yiyebilirsiniz. Sobalı kış bahçenizi dekore ederken ahşap parkeler ve belki bir sedir yaptırarak doğal bir hava estirebilirsiniz. Bir tarafta ahşap bir masa ve sandalyeleri, sobanın karşısında sallanan bir sandalye çok naturel bir görüntü verecektir.

Sobalı kış bahçenizi bitkilerle ve renkli saksılarda açan çiçeklerle süsleyerek içeride bahar havası estirebilirsiniz. Bir yanda sobadan gelen odunların yanma sesi, bir yanda mis gibi çiçek kokuları eşliğinde kış bahçenizde günün tüm yorgunluğundan kurtulabilirsiniz.  

Kış bahçesi kış mevsiminde kısalan gün ışığından en fazla faydalanabilecek yere yapılması amacına uygun olacaktır. Ayrıca bahçenin tavan kısmının cam olması ve cephelerdeki pencere sayısının fazlalığı hem ortamı daha aydınlık yapacak hem de bitkilerin daha fazla güneş ışığı almasını sağlayacaktır. Tüm cephelerin cam olarak tercih edilmesi de ayrıca bahçenizle daha çok iç içe olmanızı da sağlayacaktır.

Kış bahçenizi tasarlarken malzeme seçimi çok önemlidir. İster PVC ister cam ya da alüminyum malzeme seçin en önemli nokta uzun ömürlü ve dayanıklı bir yapıda olmasıdır. Kış gününde dışarıdaki soğuğu içeriye geçirmemesi, rüzgara karşı dayanıklılığı ve su geçirmemesi oldukça önemlidir. Bu nedenle malzemelerin su geçirmez ve alev yürütmez özellikte olması hem güvenliğiniz hem de konforunuz için son derece mühimdir.