Şömine bir evde yer alabilecek en nadide parçalar arasında yer almaktadır. Pek çok kişi evinde kullanmasa bile şömine olmasını ister çünkü estetik anlamda güzel bir görüntü sunar. Dekoratif açıdan ve huzur verdiği düşünülen şömineler günümüzde ev dekorasyonunda özellikle ve fazlaca tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Tercih edilme oranı da her geçen gün artamaya devam etmektedir.

 

 Ev içerisinde bulunması istenilen şömineler için seçilebilecek pek çok farklı çeşit bulunmaktadır. Seçim yapmadan önce bilmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Şömine konusunda ürün çeşitliliğinin fazla olması da seçim yaparken zorluk oluşmasına sebep olabilmektedir. Şimdi biz de sizlere bunun için şömine modelleri ve hakkında bilgiler vereceğiz.

 

 Elektrikli Şömineler pek çok açıdan avantaja sahiptir. Elektrikli şömine havalandırma ihtiyacı duymadan çalışabildiği için modern tasarımlı evlerde yüksek oranda tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Aynı zamanda elektrikli şömine modelinde ürünü istediğiniz yerden istediğiniz yere götürebilirsiniz yani konumunu değiştirebilirsiniz. Ancak bu model şömine seçimi yapılırken karşınıza pek çok sayıda seçenek çıkacağını belirtmek isteriz. Bu seçenekler arasından kendi alanınızın boyutuna, stiline ve tasarımına uygun bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca evinizin dekorasyonuna uygun bir şömine seçimi yapmanız da avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

 

 Gazlı Şömineler de ise stil, tasarım ve malzeme açısından pek çok seçenek bulunmaktadır. Gazlı Şömineler elektrikli şöminelere göre daha az esnek bir yapıya sahiptir. LPG veya doğal gazlar yardımıyla çalışır. Bu modeldeki şömineler günden güne artmaktadır ve çeşitlilik olarak çoğalmaya da devam etmektedir. Ayrıca bu modeldeki şöminenin yakılması da oldukça basittir. Uzaktan kumanda ile kolaylıkla yakılabilir. Alevin derecesi de yine bu kumanda vasıtası ile belirlenebilir.

 

 Taşlı şöminede evlerde oldukça güzel bir görüntü yakalanmasını sağlar. Ancak bunun için de doğru aksesuar seçilmesi gerekir. Ürünün görüntüsünün vurgulanması için aydınlatmaların da iyi seçilmesi gerekir. Bu ürün için aydınlatmada, aydınlatma armatürleri kullanılabilir.

 

 Odunlu şömineler ise bacalı evler için uygun bir modeldir. Eğer bahçeli bir eve sahipseniz ya da villa, köşk, yazlık türünde bir alanınız varsa doğru tercih odunlu bir şömine olacaktır. Bu tür bir ürün hem evinizi hem de içinizi ısıtacaktır. Kullanımı oldukça basit olmakla birlikte ev dekorasyonunuza farklı bir boyut katacağınızdan da emin olabilirsiniz.

 

 Şömine seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler için öncelikle ürünün kullanılacağı alanın belirlenmesi yapılmalıdır. Daha sonra kullanılacak olan malzemelerin ortama ne kadar uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bacalı bir şömine seçecekseniz en başından bu secimi yapmalısınız ve evin planına dahil etmelisiniz. Böylece baca güzergahı da belirlenmiş olacaktır. Eğer şömine yalnızca bir odayı değil diğer odaları da ısıtsın isteniyorsa buna uygun teknoloji ve tasarım kullanılarak şömine yerleştirilmelidir.