Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kış bahçeleri pek çok alanda kullanılabilmektedir. Kış bahçesi kişinin kendi hobilerini yapabileceği, huzurlu zaman geçirebileceği yaşamsal alan olmaktadır. Genellikle bahçeye ya da teras, veranda hatta evin odalarından birinde tasarlanarak yapılan kış bahçesi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Günümüzde şehirleşmenin artarak biyolojik çeşitliliğin azalması arıların polen alabilmek için yeterli çiçek bulamamasına neden olmaktadır. Dolayısı ile bu noktada kış bahçelerinde yetiştirilen bitkilerin fazlalığı biyolojik çeşitliliği arttırarak arılar için polen kaynağı oluşturacaktır.

Polen kış bahçesi her ortamda yetişemeyen bitkilerin, çiçeklerin yetiştirilebileceği uygun ortama sahip olmaktadır. Günümüzde pek çok çiçekçi de kış şartlarında bitkilerin soğuğa dayanamayacağı bilerek bir bölümünü kış bahçesi olarak ayarlamaktadır. Dolayısı ile hem tropikal, hem de yaz şartlarında yetişen bitkileri kış bahçesinde yetiştirmek mümkün olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken güneş ışığı çok isteyen bitki ile daha az isteyen bitkilerin yerini iyi belirlemektir.

Polen kış bahçesinin yapım aşamasında sağlam ve dayanıklı malzeme seçimi uzun süre güvenli şekilde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çatının rüzgar ve yağmura dayanıklı olması ve su sızdırmaması bu açıdan önemlidir. Bu nedenle sertifikalı malzeme kullanıldığından emin olmak gereklidir.

Polen kış bahçesinde bitkilerin gün ışığını daha çok alabilmeleri için çatı ve yan cepheler şeffaf polikarbon ya da cam malzemeden yapılmalıdır. Isıyı muhafaza ederek bitkileri soğuktan koruyacak, aynı zamanda sizinde keyifle oturabileceğiniz kış bahçesinde ısı yalıtımlı malzeme seçimi gereklidir. Ayrıca polen kış bahçesine açılır kapanır şekilde olan pergola çatı sistemleri yapılması da uygun olmaktadır. Bu sayede gerektiğinde kış bahçesi havalandırılarak ortam havası değiştirilebilir. Ayrıca fazla bitkinin bulunduğu ortamların havalandırılması da sağlık açısından önemlidir. Bunların yanı sıra arıların çiçeklerden polen alabilmesi için zaman zaman çatı ya da yan cephe sistemlerini açarak onların girişini sağlamak amacına uygun olacaktır.

Kış bahçesinde ısıtma sistemi olarak her yeri eşit derecede ısıtacak merkezi sistem ya da klima tercih edilebilmektedir. Isıtıcı kullanılacak ise ısı direkt olarak bitkilerin üzerine verilmemeli ve hangi bitkinin sıcağı ya da soğuğu sevdiğine dikkat edilmelidir.